Vinnare av 2017 års vandringspriser samt barometrar

Bästa appellklasshund SBK’s Malmö avd 2017
Ulrika Hansson med Jaika Des Fonds De Gueule med 228 poäng

Championatring
Lars Olsson med Tazz Con Todos-Los-Santos

Schild’s Vandringspris
Vår 2017 Kim Andersson med Atlasgårdens Razz
Höst 2017 Carin Olsson med Red Goblin’s Xandi

Molle Min Pålles Minnespris
Josefines sökgrupp

Glenn Andersson Mallekrafts Ice – 33 p
170514 Skydd HKL Landskrona 605,75 uppfl
171029 Skydd EKL Kristianstad 694,25 CERT
171105 Skydd EKL Jönköping 646,75 CERT

Jan-Åke Cederholm Ozkagårdens Qrut – 12 p
170326 LKL Spår 388,50 Upfl
170312 LKL Sök 459,75 Uppfl

Stellan Engdahl Rapports Flickan Sally – 9 p
171022 HKL Sök 505,0 Uppfl

Lizette Grönvall Blacktrazz Hemi – 4 p
170917 AKL Spår 209,0 Uppfl

Liselott Andersson Emmaborne Upward Bound – 12 p
170702 EKL Sök 531 CERT

Summa: 70 delat med 13 = 5,38 poäng

Förardiplom
Kim Andersson med Atlasgårdens Razz
Carin Olsson med Red Goblin’s Xandi
Jeanette Fridh med
Aussie Kullens Lego Gloona
Hanna Tomasson med
Endicott Angel Of My Dream

Brukslydnadskannan (Lex)
Håkan Svärdh med Enduros Hixi

Dat. Ort Gren/klass Lydn.poäng %
9/4 Malmö Spår, lägre 221,0/250 88,40
24/9 Malmö Sök, elit 223,75/270 82,87
5/11 Ystad sök, elit 222,5/270 82,41

88,40 + 82,87 + 82,41 = 253,68 :3 = 84,56%

Årets Orienterare
Anna Minnlycke

Årets initiativtagare och dragare
Danielle Brander

Blåbärspriset
Hanna Tomasson

Årets bästa SMplacering
David Minnlycke med Hundakärrs Benji Rallylydnad 90 poäng 22 placering

Svensk Rallylydnadschampion
David Minnlycke med Hundakärrs Benji
Tereze Lindberg med Mc Marra’s Elf Madcoil
Anna Minnlycke med Sångfågelns Albericht
Mia Sandström med Tibouchina´s Elisa Embrace
Joakim Stolt med
Mi Amarias Even Flow

Barometer

Lydnad
Joakim Stolt med Mi Amarias Even Flow                        27 poäng
Eva Wallberg med Mc Marra’s DT Ebba                          25 poäng
Christer Hansson med Bra-Hund Ingo                             19 poäng

Bruks 
Stefan Månsson med Rapports Xtorm                               30 poäng
Håkan Svärdh med Enduro’s Hixi                                       28 poäng
Lislotte Andersson med Emmabourne Upward Bound  26 poäng

Rallylydnad 
David Minnlycke med Hundakärrs Benji                         765,7 poäng
Anna Jönsson med Alpcock’s Miss Anja                           401,7 poäng
Joakim Stolt med Mi Amarias Even Flow                         377 poäng

IPO 
Natalie Finke med Imzedrift’s Claudia                              9 poäng

Agility 
Robin med Bella                                                                    155 poäng
Catarina med Fakir                                                              119 poäng
Pernilla med Eija                                                                   49 poäng

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *